Shpërbërja e familjes mbretërore në Shqipëri në vëmendje të revistës së madhe spanjolle

Divorci i Princit Leka në Shqipëri dhe Elia Zaharisë pas 7 viteve martesë është bërë objekt edhe i mediave ndërkombëtare.  “Vanidades”, një prej revistave më popullore për gratë në Spanjë shkruan se ..” Ndërsa javën e kaluar ndamë se cila ishte dasma e parë mbretërore e vitit, së fundmi është bërë e ditur ndarja e Princit Leka dhe bashkëshortes së tij Elia të Shqipërisë, lajm ky që ka habitur  të gjithë”.

Këtu shkrimi i plotë…

El príncipe Leka y Elia de Albania anuncian su separación tras de 7 años de matrimonio (vanidades.com)

Përmes një deklarate që vetë princi e ka shpërndarë në rrjetet e tij sociale, është shpjeguar arsyeja që e shtyu çiftin të nisin procedurat ligjore për të bërë efektive ndarjen e tyre.

“Përmes këtij publikimi ju njoftoj zyrtarisht se Princi Leka dhe Elia Zaharia kanë rënë dakord t’i japin fund martesës së tyre”, thuhet në postim. “Duke qenë se martesa ka humbur funksionin e saj, ata kanë vendosur ta zgjidhin atë me marrëveshje të ndërsjellë duke nisur procedurat e nevojshme ligjore”, duke lënë të kuptohet se janë duke përpunuar letrat e divorcit. Në të njëjtën deklaratë, Leka shprehet se “pavarësisht besimit në institucionin e familjes, vlerat e respektit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë do të përbëjnë bazën e marrëdhënies tani e tutje dhe do të jenë të pranishme në rritjen dhe edukimin e Princeshës Geraldine. Gjithashtu, ai bëri të qartë se “mirëqenia shpirtërore dhe fizike” e vajzës do të jetë thelbësore për të dy dhe se do të kërkojnë t’i garantojnë asaj “një jetë të lumtur dhe të sigurt”, duke nënkuptuar se për të mirën e të miturës. , ata kanë vendosur të ruajnë një marrëdhënie përzemërsie.

Megjithatë, edhe Elia Zaharia  ka ndarë një deklaratë në të cilën ka raportuar ndarjen me trashëgimtarin e fronit të zhdukur shqiptar, ndonëse shumë shpejt e ka fshirë publikimin nga rrjeti i saj social. “Më duhet t’ju ​​bëj me dije se sot kemi nisur procedurat ligjore për likuidimin e martesës, pasi kemi vendosur bashkërisht të kërkojmë divorcin”, thuhet në postimin që u hoq më pas.

“Ky nuk është aspak një realitet që më bën të lumtur, pasi besoj te vlerat familjare si gjëja më e çmuar! “Nuk do të kisha zgjedhur kurrë që vajza ime të rritej me prindër të ndarë, por ndonjëherë ndarja është e vetmja mundësi,” shpjegoi ajo. “Gjëja më e rëndësishme është që vajza ime ta jetojë këtë moment sa më lehtë që të jetë e mundur”, sipas deklaratës së saj. Po kështu, Princi Leka dhe Elia tashmë po përhapnin thashetheme për martesën e tyre dhe tani që kanë zyrtarizuar ndarjen mes tyre, ka të ngjarë që ajo të mos jetë në kushtet më të mira.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *